About SEOEA
Calendar
Services
District Map
Directory
News
Legislators
Links

Home > Directory > Committees

SEOEA Executive Committee - SEOEA Committees -

SEOEA Members of OEA Committees and Commissions



 
AT-LARGE Connie Fleming ’18
Logan Hocking
740-215-4170  
connief25@gmail.com

AT-LARGE Molly Blankenship '17
Wellston City
740-418-2763
mollybee15@roadrunner.com

 
AT-LARGE
Connie Campbell ’19
740-649-1185
ubracing319@yahoo.com
 
ATHENS COUNTYJeff Slattery - Retired
740-592-6124
jslat@athensmasons.org
 

Education Support Professional
- Vacancy


GALLIA COUNTY Sandy M. Perry '19
Gallipolis City
740-645-1375
sm.perry@sbcglobal.net

HIGHER EDUCATION REPRESENTATIVE
Tom Myers '18
Shawnee State University
740-857-8898
myersjdt@gmail.com

HOCKING COUNTY Sheri Nott ’18
Logan-Hocking
740-707-7621  
sherinott@gmail.com
JACKSON COUNTY Greg Potter '18
Jackson City
740-418-8454
gpotter2430@gmail.com
LAWRENCE COUNTY Tanner Heaberlin '17
South Point
740-646-1123
tanner.heaberlin@gmail.com

MEIGS COUNTY Tim Lawson '17
Meigs Local
740-416-7839
ridgetopherford@gmail.com

MINORITY REPRESENTATIVE Arthur Lard '17
Portsmouth City
740- 821-0044
arthur.lard@gmail.com

MORGAN COUNTY Norvel Crandall '17
740-525--7236
crazyw5sons@gmail.com
OEA-R REPRESENTATIVE Christine McVicar '17 Retired
740-516-2800
vicarmac@yahoo.com
PERRY COUNTY Dawn Vanoy '19
Southern Perry
740-704-1412
dawnvanoy@gmail.com
PIKE COUNTY Becky Martin '18
Waverly City
740-941-6554
becca12@roadrunner.com

SCIOTO COUNTY Deborah O'Dell '17
Retired
740-981-7248

STUDENT REPRESENTATIVE Jacob Duty
Ohio University
614-551-8568
jd632414@ohio.edu

VINTON COUNTY Teresa Doughty ’18
Vinton County Local
740-698-6231  
td303895@ohio.edu
WASHINGTON COUNTY Kathy Scimia '19
Belpre City
304-481-0414  
kscimia@gmail.com



Communications Jeff Slattery - Retired
740-592-6124
jslat@athensmasons.org

Back to Top

SEOEA COMMITTEES

BUDGET & FINANCE:
Kevin Knauff (Chair)
Greg Potter
Tim Lawson
Arthur Lard
Belinda Dixon
Molly Blankenship
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

CONSTITUTION & POLICIES:
Kathy Scimia (Chair)
Sheri Nott
John Pugh
Christine McVicar
Dawn Vanoy
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

COMMUNICATION:
Jeff Slattery (Chair)
Connie Campbell
Tim Lawson
Tanner Heaberlin
Tom Myers
Emily Montgomery
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

PROGRAM DEVELOPMENT:
Belinda Dixon (Chair)
John Pugh
Jeff Slattery
Kevin Knauff
Kathy Scimia
Jane Miller
Theresa Doughty
Arthur Lard
Brenda Lemon (OEA Board)
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

AWARDS:
Jane Miller (Chair)
Becky Martin
Tanner Heaberlin
Tom Myers
Norvel Crandall
Emily Montgomery
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

RESOLUTIONS:
Teresa Doughty (Chair)
Sandy Perry
Sheri Nott
Connie Fleming
Dawn Vanoy
Molly Blankenship
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

LEGISLATIVE & FCPE:
John Pugh (Chair)
Brenda Lemon
Connie Campbell
Belinda Dixon
Christine McVicar
Norvel Crandall
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

CONVENTION PLANNING/CREDENTIALS:
Belinda Dixon (Chair)
Sandy Perry
Becky Martin
Debbie O’Dell
Teresa Doughty
Greg Potter
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

SCREENING (Internal):
Arthur Lard (Chair)
Brenda Lemon
Jane Miller
Christine McVicar
Debbie O’Dell
William Van Pelt (Ex-Officio)
Pam Smith (Non-Voting)

SCREENING (External):
Belinda Dixon (Chair) *
Arthur Lard **
Brenda Lemon
William Van Pelt
Pam Smith
John Pugh (Alternate)
Sandy Perry (Alternate)
Connie Fleming (Alternate)

* Denotes FCPE Council Member for SEOEA
** Denotes FCPE Council Alternate for SEOEA

Back to Top

SEOEA MEMBERS OF OEA COMMITTEES

Legislative Committee:  John Pugh
Resolutions Committee:  Teresa Doughty
Collective Bargaining Core Function Committee: 
Belinda Dixon
Local Development and Training Core Function Committee: 
Sheri Nott
Member Rights and Protection Core Function Committee: 
Sandy Perry
Organizing Strategy Core Function Committee: 
Kim Coy
Professional Efficacy Core Function Committee: 
Connie Fleming
Nominating Committee: 
Bill Van Pelt
Convention Planning Committee: 
Susan Hagerty  
FCPE State Council: 
Belinda Dixon
OEA-R Advisory Council: 
Christine McVicar

 

Back to Top